Join Early Retirement Today
Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
$75/month food budget
Old 09-19-2007, 09:55 PM   #1
Thinks s/he gets paid by the post
wildcat's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Lou-evil
Posts: 2,025
$75/month food budget

How many think $75 of nutritional food -- not Ramen noodles -- a month could adequately feed a single person household?
__________________

__________________
"These walls are kind of funny. First you hate 'em, then you get used to 'em. Enough time passes, gets so you depend on them"
wildcat is offline   Reply With Quote
Join the #1 Early Retirement and Financial Independence Forum Today - It's Totally Free!

Are you planning to be financially independent as early as possible so you can live life on your own terms? Discuss successful investing strategies, asset allocation models, tax strategies and other related topics in our online forum community. Our members range from young folks just starting their journey to financial independence, military retirees and even multimillionaires. No matter where you fit in you'll find that Early-Retirement.org is a great community to join. Best of all it's totally FREE!

You are currently viewing our boards as a guest so you have limited access to our community. Please take the time to register and you will gain a lot of great new features including; the ability to participate in discussions, network with our members, see fewer ads, upload photographs, create a retirement blog, send private messages and so much, much more!

Old 09-19-2007, 10:18 PM   #2
Moderator Emeritus
Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Pine Island, Florida
Posts: 6,868
Send a message via AIM to Khan
Quote:
Originally Posted by wildcat View Post
How many think $75 of nutritional food -- not Ramen noodles -- a month could adequately feed a single person household?
Probably, if approached rationally: mainly beans and brown rice with fresh/frozen vegetables and occasional fish/fowl.
__________________

__________________
"Knowin' no one nowhere's gonna miss us when we're gone..."
Khan is offline   Reply With Quote
Old 09-19-2007, 10:21 PM   #3
Full time employment: Posting here.
Darryl's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 577
Not me.

We are ate $205 per week for 4 people and two of them weigh less than 90lbs so 205 x 52 / 12 / 4 = $222 per month for one person. For grocery items not just food, cleaners toothpaste etc...

I know we could drive this lower but I'm just not seeing $75 per month.
__________________
I highjacked a rainbow and crashed into a pot of gold - Bon Jovi
Darryl is offline   Reply With Quote
Old 09-19-2007, 10:30 PM   #4
Moderator Emeritus
Nords's Avatar
 
Join Date: Dec 2002
Location: Oahu
Posts: 26,616
Quote:
Originally Posted by wildcat View Post
How many think $75 of nutritional food -- not Ramen noodles -- a month could adequately feed a single person household?
Only if I was spending it on ammunition, bait, & irrigation...
__________________
*
*

The book written on E-R.org, "The Military Guide to Financial Independence and Retirement", on sale now! For more info see "About Me" in my profile.
I don't spend much time here anymore, so please send me a PM. Thanks.
Nords is offline   Reply With Quote
Old 09-19-2007, 10:43 PM   #5
Thinks s/he gets paid by the post
thefed's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,203
nutritional? no. food? yes

pasta is supposedly the best value for your money when considering 'calories per dollar'
__________________
thefed is offline   Reply With Quote
Old 09-19-2007, 10:45 PM   #6
Thinks s/he gets paid by the post
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,183
Can it be done on $75 a month? Yes. Think garden and canning and some hunting and fishing with a milk cow or goat for your dairy. If you mean all from the local grocery store... I doubt $75 would be sufficient but I think it could be done for $125. Just my thoughts having grown up in a farm family but got turned into a city girl!
__________________
crazy connie is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 02:14 AM   #7
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 5,072
Maybe $75 a week.

I think someone could probably live on $75 a month for food (1 person). But it would not be something that you would probably want to do unless you had no choice.

Think about it. That is $2.50 per day ($17.50 per week). If your diet consisted of rice, beans and potatoes with a few other veg. You would maybe be able to maybe afford a few basic spices. You would probably be drinking plain tap water. It would be difficult for an American. Essentially it would be close to a third world diet of a poor person (over there).
__________________
chinaco is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 02:19 AM   #8
Dryer sheet aficionado
 
Join Date: Aug 2007
Location: san francisco
Posts: 46
You could live on peanut butter and jelly, oatmeal, pasta, and rice probably. Cheap carbs would probably be the way to go, but you might end up paying for it down the road since your health might suffer.
__________________
afteriretire.com
CourtneyC is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 04:15 AM   #9
Thinks s/he gets paid by the post
DblDoc's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,224
Quote:
Originally Posted by crazy connie View Post
Can it be done on $75 a month? Yes. Think garden and canning and some hunting and fishing with a milk cow or goat for your dairy. If you mean all from the local grocery store... I doubt $75 would be sufficient but I think it could be done for $125. Just my thoughts having grown up in a farm family but got turned into a city girl!
We do it for about $150/mo per person with the bulk of our vegetables and fruit coming from our garden. Of course there are costs associated with the garden as well as the energy and supplies for canning etc.

DD
__________________
DblDoc is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 05:15 AM   #10
Thinks s/he gets paid by the post
ladelfina's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,713
Some politicians took up a "live (eat) on food stamps alone" trial a few months ago. It came out to about $3/day and was very difficult with even more money than what you're proposing... more like $90-100/month.

Congressional Food Stamp Challenge

crazy connie: What's your budget for buying the cow/goat (plus land, shelter, fencing, vet bills, feed, etc.)?

"..cows may consume 100 pounds of feed and 50 gallons of water per day"
Florida Dairy Farm Situation and Outlook 2005
Wow! I think a cow is a budget buster. A goat is probably more manageable; plus you can rent it out to the neighbors to clear brush and weeds.


--
Just curious, wildcat: where did you come up with this number, $75?
__________________
ladelfina is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 06:47 AM   #11
Administrator
W2R's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: New Orleans
Posts: 38,852
My health is very important to me - - after all, we only get one body so I might as well take care of mine.

Given that, I would not choose to spend only $75/month on food for myself.

If that was all that I had, and if I did not have the option of seeking employment to earn some additional money for my food budget, then I would tackle the problem because you just can't ignore it and expect to eat well. Here are some of the things I might do. I would:

1) start a vegetable garden.
2) look into governmental programs such as food stamps, free cheese, and so on.
3) find out about church related programs in my area to feed the needy.
4) spend a lot of time researching and gathering coupons.
5) check out availability of cheap stale bread at the bread outlet stores.
6) drop in at my friends' houses at dinnertime and look hungry

I am SO glad that I do not have to swallow my pride and do these things, nor do I envision ever being in that sort of financial dilemma.
__________________
Already we are boldly launched upon the deep; but soon we shall be lost in its unshored, harbourless immensities.

- - H. Melville, 1851
W2R is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 06:58 AM   #12
Thinks s/he gets paid by the post
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,119
75 dollars a month is my budget for alcohol ya know a few six packs of beer, a few bottles of wine and a nice bottle of good scotch or tequilla.
__________________
newguy88 is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 07:06 AM   #13
Administrator
W2R's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: New Orleans
Posts: 38,852
Quote:
Originally Posted by newguy888 View Post
75 dollars a month is my budget for alcohol ya know a few six packs of beer, a few bottles of wine and a nice bottle of good scotch or tequilla.
I don't see how anybody can afford to drink or smoke, these days! Luckily, I haven't done either for many years. I struggle with the "cheaper vices" such as refined sugar and junk food, and just when I think I have conquered them for good, I relapse and indulge myself.

I don't even try to stay away from coffee though I should be drinking decaf, I suppose. That's another thing I would do on the $75/mo budget - - give up coffee completely. Have you seen how MUCH coffee costs these days?
__________________
Already we are boldly launched upon the deep; but soon we shall be lost in its unshored, harbourless immensities.

- - H. Melville, 1851
W2R is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 07:10 AM   #14
Thinks s/he gets paid by the post
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,119
Quote:
Originally Posted by Want2retire View Post
I don't see how anybody can afford to drink or smoke, these days! Luckily, I haven't done either for many years. I struggle with the "cheaper vices" such as refined sugar and junk food, and just when I think I have conquered them for good, I relapse and indulge myself. I don't even try to stay away from coffee though I should be drinking decaf, I suppose.

Oh I can show you how.. Schlitz beer 1.99 a six pack on sale, trader joes charles shaw wines 2.99 a bottle. Now the tequilla will set ya back a bit gotta drink the preimium stuff the cheap stuff will make you take off the clothes and run naked thru the streets and wake up with an awful headache, in a far away place not knowing how ya got there.
__________________
newguy88 is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 07:43 AM   #15
Thinks s/he gets paid by the post
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 1,322
Quote:
Originally Posted by Darryl View Post
Not me.

We are ate $205 per week for 4 people and two of them weigh less than 90lbs so 205 x 52 / 12 / 4 = $222 per month for one person. For grocery items not just food, cleaners toothpaste etc...

I know we could drive this lower but I'm just not seeing $75 per month.

We're at around $500 per month for two, so $250 per person. I'm with you, we could get this a bit lower but no way can we approach anything close to $75. I think even getting down to $200 pp would be tough. I'm really puzzled by how others do it, it's not like we're eating steak and lobster every night, in fact, we never eat it. We just eat standard fare, DW is a great cook so she doesn't use many prepared and costly foods.

Scratching my head.
__________________
FinallyRetired is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 08:03 AM   #16
Recycles dryer sheets
fluffy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 82
We're at about $75/week for two (not counting occasional eating out which is ignored for the purposes of this exercise). As mentioned before, some of the healthiest food choices are actually quite cheap per calorie -- oats, beans and lentils, brown rice, olive oil. In addition go with whatever fruits and vegetables are on sale and/or in season and you have a very affordable yet healthy diet. We shop mostly at Sprouts (think Whole Foods with Walmart prices. I wish it was publicly traded) and a little bit at Sam's.

I think $120/month for a single person is doable if you're not picky and live in a cheap area. $75/month is really pushing it though. It's not worth sacrificing your health for a couple of bucks.
__________________
We come in the spirit of hostility and menace
fluffy is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 08:31 AM   #17
Moderator
Sarah in SC's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Charleston, SC
Posts: 13,456
Quote:
Originally Posted by newguy888 View Post
Oh I can show you how.. Schlitz beer 1.99 a six pack on sale, trader joes charles shaw wines 2.99 a bottle. Now the tequilla will set ya back a bit gotta drink the preimium stuff the cheap stuff will make you take off the clothes and run naked thru the streets and wake up with an awful headache, in a far away place not knowing how ya got there.
Really, you too? I thought that just happened to us--the naked part, but DH was famous for wandering off to the beach, taking off all his clothes to go swimming, then spending hours in the dark looking for them! He'll be glad to know that you can prevent it with the premium stuff! He's been on tequila restriction for years!

For two people our budget for food/dining is $500 a month.
__________________
“One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching.”
Gerard Arthur Way

Sarah in SC is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 08:44 AM   #18
Thinks s/he gets paid by the post
wildcat's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Lou-evil
Posts: 2,025
[quote=ladelfina;557831]Some politicians took up a "live (eat) on food stamps alone" trial a few months ago. It came out to about $3/day and was very difficult with even more money than what you're proposing... more like $90-100/month.

Congressional Food Stamp Challenge

crazy connie: What's your budget for buying the cow/goat (plus land, shelter, fencing, vet bills, feed, etc.)?

"..cows may consume 100 pounds of feed and 50 gallons of water per day"
Florida Dairy Farm Situation and Outlook 2005
Wow! I think a cow is a budget buster. A goat is probably more manageable; plus you can rent it out to the neighbors to clear brush and weeds.


--
Just curious, wildcat: where did you come up with this number, $75?[/quote]

A $75/mo food bill for a month will give me enough wiggle room to take a kick ass mountain biking tour in November
__________________
"These walls are kind of funny. First you hate 'em, then you get used to 'em. Enough time passes, gets so you depend on them"
wildcat is offline   Reply With Quote
Cheap Eats
Old 09-20-2007, 08:50 AM   #19
Recycles dryer sheets
 
Join Date: May 2007
Posts: 121
Cheap Eats

I spend about $40.00 a week at the grocery store. I can easily spend more on one meal if I have company, than I do in a week of just feeding my self.

The $40.00 covers a lot of junk food. Chips, chocolate, fancy yogurt and wine. I do not know how to break out the rest of my food costs. I like to hike, can and bake. If I take a walk in the woods and bring home venison, is the expense all for food or is entertainment included? If I take a walk and bring home enough wild fruit to make jam and jelly for a year, how is the cost broken down?

Right now, I am sitting here having a slice of homemade sourdough toast and a cup of tea. I stock up on sugar and flour when it is on sale, and the tea costs me about $1.50 a month at Costco.

Several months ago, I made a trip to Costco. I bought fish, pork, and chicken that when interspersed with venison will last me the rest of the year. I probably spent about $100 on it. If I spot top sirloin on sale, I stock up. These are the things I prepare when I have company.

Since one of my hobbies is gunsmithing, the firearms used in hunting probably are not a true food cost.

It is important to note that I really make no effort to conserve on food costs. This is just how I live. Someone with different life experiences, lesser wild resources, and different food prep skils would be hard pressed to even see the things I consume as tasty meals while they were in an unprocessed state. I imagine most people looking at a wild apple tree would not see apple butter, apple sauce, apple jelly, apple pie filling etc..

With all that said, I could not imagine eating well on $75 per month spent at a grocery store. It has got to be more pleasant to make several things out of apples than to try and make 365 tasty dinners a year out of lentils.
__________________
limpid lizard is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2007, 09:44 AM   #20
Thinks s/he gets paid by the post
Fireup2020's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,186
I had to be an involuntary vegetarian in my POOR days. Like many posters have mentioned, not something I'd want to go back to. Programs for volunteering in your community for X hours can bring in food packages (back in the Tidewater, VA area we got a bag of apples or oranges, onions, canned goods and sometimes perishibles - depended upon the charity of the suppliers) We had a monthly food budget of approx $400/mo for a family of 5 - and it stunk! Kid's lunches were taken care of at school. So while I think $75 for one person is "doable" - I too, would NOT recommend it.
__________________

__________________
Make no mistake, my friend, it takes more than money to make men rich. - A. P. Gouthey
Fireup2020 is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Make your own food perinova Other topics 18 04-11-2007 09:00 AM
Food Buget??? Mysto FIRE and Money 21 03-15-2007 06:22 AM
Food 911! laurence Other topics 29 02-27-2006 11:54 AM
Food! yakers Other topics 47 06-18-2005 01:24 PM
Organic Food Spanky Other topics 16 01-14-2005 09:35 AM

 

 
All times are GMT -6. The time now is 03:01 PM.
 
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.