Join Early Retirement Today
Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-23-2008, 08:56 PM   #61
Thinks s/he gets paid by the post
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 4,764
Quote:
Originally Posted by Walt34 View Post
Reminds me of "The Great Toilet Paper Shortage".
Ya thought I could get by with some leaves in the back yard. Damned if it wasnt poison oak.
__________________

__________________
Notmuchlonger is offline   Reply With Quote
Join the #1 Early Retirement and Financial Independence Forum Today - It's Totally Free!

Are you planning to be financially independent as early as possible so you can live life on your own terms? Discuss successful investing strategies, asset allocation models, tax strategies and other related topics in our online forum community. Our members range from young folks just starting their journey to financial independence, military retirees and even multimillionaires. No matter where you fit in you'll find that Early-Retirement.org is a great community to join. Best of all it's totally FREE!

You are currently viewing our boards as a guest so you have limited access to our community. Please take the time to register and you will gain a lot of great new features including; the ability to participate in discussions, network with our members, see fewer ads, upload photographs, create a retirement blog, send private messages and so much, much more!

Old 04-24-2008, 07:24 AM   #62
Full time employment: Posting here.
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 961
ABC News - Food Prices Skyrocket; How to Save at the Market

ABC News: Food Prices Skyrocket; How You Can Save at the Grocery Store

Excerpts from the article

In the past two decades food prices have only increased by an average of 2.5 percent each year, Leibtag said. But from 2006 to 2007, prices spiked 4 percent. And this year they show no sign of easing. The Department of Agriculture is forecasting a 4-5 percent increase in retail prices this year.

The cost of white bread alone was 16.3 percent higher in March than at the same time last year, according to the Labor Department's Bureau of Labor Statistics, which tracks inflation through the Consumer Price Index.

Grade A large eggs were up nearly 35 percent during the same period and sliced bacon was up 4.6 percent.

Sliced bacon rose from $3.46 a pound last March to $3.62 a pound this March, an increase of 4.6 percent.

The price of chocolate chip cookies has increased 2.1 percent in the past year.

The price of all-purpose flour has gone up 37 percent in just one year.

A gallon of whole milk has gone from $3.07 to $3.78, a 23-percent jump.

Tomatoes have gone up more than 18 percent.

White, long-grain rice has seen a 6.6-percent price increase.

End of excerpts.

The article gave one of the reasons for the recent price hikes is the use of corn in the making of ethanol.

Folks it looks as though some of us will have to decide whether we want to put gas in our vehicles or eat a good meal.

GOD BLESS US ALL
__________________

__________________
War is a poor chisel to carve out tomorrow. - Martin Luther King Jr.
Seek peace, and pursue it. - Psalms 34:14
Be kind to unkind people - they need it the most - by Ashleigh Brilliant.
Wags is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2008, 07:48 AM   #63
Full time employment: Posting here.
UncleHoney's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Columbus
Posts: 769
Quote:
Originally Posted by Wags View Post
A gallon of whole milk has gone from $3.07 to $3.78, a 23-percent jump.
I bought milk Tuesday afternoon, regular price is $2.99/gal, got it on store special for $2.50.

I was checking out the price of rice, 69.9˘/pound for 10 pounds. I remember paying 35˘/pound a few years ago.
__________________
UncleHoney is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2008, 07:55 AM   #64
Full time employment: Posting here.
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 961
Quote:
Originally Posted by UncleHoney View Post
I bought milk Tuesday afternoon, regular price is $2.99/gal, got it on store special for $2.50.

I was checking out the price of rice, 69.9˘/pound for 10 pounds. I remember paying 35˘/pound a few years ago.
This week we got some milk and it was $3.79 on special. The regular price varies from $3.99 to $4.25.

We get our rice at an Oriental Store (70 miles away) and last month we paid $16.99 for a 25 lb bag.

GOD BLESS US ALL
__________________
War is a poor chisel to carve out tomorrow. - Martin Luther King Jr.
Seek peace, and pursue it. - Psalms 34:14
Be kind to unkind people - they need it the most - by Ashleigh Brilliant.
Wags is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2008, 08:06 PM   #65
Thinks s/he gets paid by the post
Bimmerbill's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,631
My wife has chickens. They eat just about anything. In the summer they roam the yard keeping the ant and tick population in check.

Feed is 13 ot 14 a 50lb bag of layer pellets. We used to have 18 chickens, which gave us 18 eggs a day. that was a lot of eggs... Down to 5 old ones now, they don't put out and are welchers, but wife considers them pets, not lifestock.

I suffered thru the powdered milk thing when I was growing up. I had two brothers, and we could swill down a couple gallons of milk a day.

Something about sucking down a nice big glass of milk and choking on an unmixed glob of powdered milk... Disgusting! We revolted and mom bought real milk.
__________________
Bimmerbill is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2008, 08:47 PM   #66
Moderator Emeritus
Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Pine Island, Florida
Posts: 6,868
Send a message via AIM to Khan
Quote:
Originally Posted by Bimmerbill View Post
My wife has chickens. They eat just about anything. In the summer they roam the yard keeping the ant and tick population in check.

Feed is 13 ot 14 a 50lb bag of layer pellets. We used to have 18 chickens, which gave us 18 eggs a day. that was a lot of eggs... Down to 5 old ones now, they don't put out and are welchers, but wife considers them pets, not lifestock.

I suffered thru the powdered milk thing when I was growing up. I had two brothers, and we could swill down a couple gallons of milk a day.

Something about sucking down a nice big glass of milk and choking on an unmixed glob of powdered milk... Disgusting! We revolted and mom bought real milk.

I grew up on unpasteurized unhomogenized milk from family farms. When I went to school, they gave me packaged milk (I didn't like it). I haven't had milk in years. I do eat cheese and yogurt.
__________________
"Knowin' no one nowhere's gonna miss us when we're gone..."
Khan is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2008, 08:39 PM   #67
Full time employment: Posting here.
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 961
Christian Science Monitor - As food prices shoot up, so do backyard gardens

Gasoline and food price spikes have had what could be called a 'Miracle-Gro' effect on the backyard garden movement.

As food prices shoot up, so do backyard gardens | csmonitor.com

Backyard gardens have caught on.

Hey, is anybody out there doing the backyard gardens?

Last year Mrs. Wags did a backyard garden and this year she is doing one again. Last year we co-op'ed with some of our neighbors and we traded and exchanged the fruits and vegetables from the gardens.

God Bless Us All
__________________
War is a poor chisel to carve out tomorrow. - Martin Luther King Jr.
Seek peace, and pursue it. - Psalms 34:14
Be kind to unkind people - they need it the most - by Ashleigh Brilliant.
Wags is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2008, 08:46 PM   #68
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
bbbamI's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Dallas 'burb
Posts: 9,039
Nah...I live in TX. It would cost $2k to buy "good dirt" and $1k for water. All this for 2 tomatoes.
__________________
There's no need to complicate, our time is short..
bbbamI is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2008, 09:48 PM   #69
Moderator Emeritus
Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Pine Island, Florida
Posts: 6,868
Send a message via AIM to Khan
Quote:
Originally Posted by Wags View Post
Christian Science Monitor - As food prices shoot up, so do backyard gardens

Gasoline and food price spikes have had what could be called a 'Miracle-Gro' effect on the backyard garden movement.

As food prices shoot up, so do backyard gardens | csmonitor.com

Backyard gardens have caught on.

Hey, is anybody out there doing the backyard gardens?

Last year Mrs. Wags did a backyard garden and this year she is doing one again. Last year we co-op'ed with some of our neighbors and we traded and exchanged the fruits and vegetables from the gardens.

God Bless Us All
I have been increasing backyard gardening, and doing a sort of sharecropping with a neighbor in exchange for labor.
__________________
"Knowin' no one nowhere's gonna miss us when we're gone..."
Khan is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2008, 09:55 PM   #70
Moderator Emeritus
 
Join Date: May 2007
Posts: 11,044
Quote:
Originally Posted by Wags View Post
Hey, is anybody out there doing the backyard gardens?
Yep doing a backyard garden this year, though not really by necessity. We have started to harvest the radishes, salads, cilantro, parsley, basil and strawberries. The potatoes, tomatoes, peppers and zucchinis are blooming. We also have beets, onions and swiss chard.
__________________
FIREd is offline   Reply With Quote
Old 05-17-2008, 09:24 AM   #71
Moderator
Walt34's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Eastern WV Panhandle
Posts: 16,539
No garden here - tough to grow anything in shale rock with some poor soil mixed in.
__________________
I heard the call to do nothing. So I answered it.
Walt34 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2008, 08:40 AM   #72
Full time employment: Posting here.
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 961
NBC News - High costs land on school cafeteria trays
Rising food, fuel to drive up student meal prices by as much as 50 percent

High food costs hit school lunch trays - Consumer news - MSNBC.com

Excerpts from the article

When America’s schoolchildren return to class in the fall, they will learn a painful lesson in economics: Higher food and fuel prices are forcing up the price of school breakfasts and lunches across the country, by as much as 50 percent in some districts.

The cost of staples that make up the backbone of school meal programs has soared in the past year, far outstripping federal subsidies. While inflation has driven up the price of milk by 12 percent, cheese by 15 percent and bread by 17 percent, the National School Lunch Program has increased what it pays local school districts to feed 30.1 million schoolchildren by only 3 percent.

And pricier ingredients aren’t the only culprit.

Even at $8.2 billion a year, the federal subsidy “hasn’t kept up with rising food costs, with rising labor costs, fuel costs, benefits costs, even,” said Erik Peterson, a spokesman for the School Nutrition Association, a nonprofit foundation representing school food workers nationwide. “All those costs are adding up.”

The math is plain: About half of schoolchildren receive free lunches. On average, the cheapest of those lunches now costs $2.66 to prepare, the School Nutrition Association calculated. But the federal subsidy for a free lunch is only $2.47. That means schools lose at least 19 cents on every one of the 15 million free lunches served every day.

Counterintuitively, schools lose even more money when students pay full price. The average charge for a high school lunch is $1.90, the association found. The federal government kicks in only a 23-cent subsidy for those students, meaning a loss of at least 53 cents on every lunch sold at “full
price."

End of excerpts.

Folks things are getting bad all over.

God Bless Us All
__________________
War is a poor chisel to carve out tomorrow. - Martin Luther King Jr.
Seek peace, and pursue it. - Psalms 34:14
Be kind to unkind people - they need it the most - by Ashleigh Brilliant.
Wags is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2008, 10:06 AM   #73
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
Purron's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,584
I know there are a lot of animal lovers on this board so I'm surely not the only one noticing how much pet food has gone up. Fancy Feast cat food is now 50 cents a can at discount retailers up from about 35 cents last year. Here's a recent article on the subject: Inflation Gnaws at Pet Food Companies
__________________
I purr therefore I am.
Purron is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2008, 10:14 AM   #74
Full time employment: Posting here.
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 961
Quote:
Originally Posted by Purron View Post
I know there are a lot of animal lovers on this board so I'm surely not the only one noticing how much pet food has gone up. Fancy Feast cat food is now 50 cents a can at discount retailers up from about 35 cents last year. Here's a recent article on the subject: Inflation Gnaws at Pet Food Companies
We have a dog, a cat and a rabbit and the food, the cat litter and the bedding have all gone up. The toys for them have also gone up.

We also have 3 children is school so the increase in the school lunches will be felt come September.

We are kid lovers and animal lovers.

God Bless Us All
__________________
War is a poor chisel to carve out tomorrow. - Martin Luther King Jr.
Seek peace, and pursue it. - Psalms 34:14
Be kind to unkind people - they need it the most - by Ashleigh Brilliant.
Wags is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2008, 10:20 AM   #75
Thinks s/he gets paid by the post
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,020
I told the dog that if he keeps shredding his toys then he's going to need to get a job to support his habit.
__________________
Marquette is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2008, 10:23 AM   #76
Thinks s/he gets paid by the post
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,020
Quote:
Originally Posted by Walt34 View Post
No garden here - tough to grow anything in shale rock with some poor soil mixed in.
I highly recommend this book:

Amazon.com: McGee & Stuckey's Bountiful Container: Create Container Gardens of Vegetables, Herbs, Fruits, and Edible Flowers: Rose Marie Nichols McGee, Maggie Stuckey: Books

I'll see if I can find the plans again for a very simple cedar stand for growing a wonderful salad mix.
__________________

__________________
Marquette is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
cooking, cost of living


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Any single moms out there? SingleMomDreamer Young Dreamers 7 02-02-2007 05:07 PM
Any other hard-working single moms out there? SingleMomDreamer Hi, I am... 3 01-31-2007 06:49 PM
"Mortgage Moms"? brewer12345 FIRE and Money 7 09-05-2006 12:55 PM
Win the battle, Lose the war Sundance Kid FIRE and Money 12 03-08-2006 05:45 PM
Gripe: "Lost His Battle With Alcoholism"? BigMoneyJim Other topics 27 12-06-2005 02:21 AM

 

 
All times are GMT -6. The time now is 02:58 AM.
 
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.