Join Early Retirement Today
Thread Tools Search this Thread Display Modes
How to save on groceries?
Old 12-13-2009, 08:34 AM   #1
Full time employment: Posting here.
Join Date: Jul 2007
Location: ST LOUIS
Posts: 916
How to save on groceries?

We spend about $400 a month on groceries. How does that amount sound for two people? I was thinking about getting ideas about how to save more on groceries. We shop at Aldi for the things they carry that we use.

rec7 is offline   Reply With Quote
Join the #1 Early Retirement and Financial Independence Forum Today - It's Totally Free!

Are you planning to be financially independent as early as possible so you can live life on your own terms? Discuss successful investing strategies, asset allocation models, tax strategies and other related topics in our online forum community. Our members range from young folks just starting their journey to financial independence, military retirees and even multimillionaires. No matter where you fit in you'll find that is a great community to join. Best of all it's totally FREE!

You are currently viewing our boards as a guest so you have limited access to our community. Please take the time to register and you will gain a lot of great new features including; the ability to participate in discussions, network with our members, see fewer ads, upload photographs, create a retirement blog, send private messages and so much, much more!

Old 12-13-2009, 08:56 AM   #2
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
Midpack's Avatar
Join Date: Jan 2008
Location: Chicagoland
Posts: 10,663
Originally Posted by rec7 View Post
We spend about $400 a month on groceries. How does that amount sound for two people? I was thinking about getting ideas about how to save more on groceries. We shop at Aldi for the things they carry that we use.
You're doing better than we are, we're at $492/mo in 2009 - and that's with wine/liquor in a separate category (at $41/mo) and eating out at about $50-60/week. However, we eat very well, often using somewhat exotic ingredients. I suspect you're already doing all the right things including shopping around, using coupons, stocking up on discounts, etc. I know we could do a lot more with coupons, there's a lot of books and online info on same. We also tailor what we make somewhat by what's available at a good price when we're shopping - ie, buying whatever veggies are at a discount, whatever meat/protein is on sale, etc.

No one agrees with other people's opinions; they merely agree with their own opinions -- expressed by somebody else. Sydney Tremayne
Retired Jun 2011 at age 57

Target AA: 60% equity funds / 35% bond funds / 5% cash
Target WR: Approx 2.5% Approx 20% SI (secure income, SS only)
Midpack is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 09:02 AM   #3
W2R's Avatar
Join Date: Jan 2007
Location: New Orleans
Posts: 34,843
I think you are doing wonderfully.

I don't have any suggestions at all. So far this year I have been averaging $290/month on groceries for one person and I eat out a lot. I must admit that I don't try to conserve on groceries, though.
"You can never cross the ocean until you have the courage to lose sight of the shore." - - - C. Columbus
W2R is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 09:17 AM   #4
Full time employment: Posting here.
Delawaredave5's Avatar
Join Date: Dec 2004
Posts: 597
That sounds great. We're $500-600 for 4 (and one kid often away at college). Doesn't include liquor or paid lunches our restaurants.

Best for us:
1. Farmer's market: produce is around 1/2 Acme.
2. Costo: bulk stuff
3. Acme for other

My "focus area" is waste - DW cooks for family, couple people don't eat, not all of leftovers are consumed next day, DW tosses 2nd day............
Delawaredave5 is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 09:18 AM   #5
Recycles dryer sheets
Tesaje's Avatar
Join Date: Aug 2009
Location: Frederick
Posts: 333
I spend about $300/mo for one and I make no effort to conserve. Top quality organics most of the time. What I do is make most of my meals myself and regularly freeze extra for quick meals later. I also grow a garden and freeze most of my winter produce. The garden costs are tallied separately. So those habits and never buying prepared foods from the center of the store automatically reduce costs. But my motivation is health and the pleasure of better taste from real food - not costs.
I FIREd myself at start of 2010!
Tesaje is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 09:24 AM   #6
Thinks s/he gets paid by the post
Rustic23's Avatar
Join Date: Dec 2005
Location: Lake Livingston, Tx
Posts: 3,425
That sounds about right. We don't save a lot on groceries. We do most of our shopping at Walmart. We are in a rural setting and it is the cheapest around. We have found their store brands 'good quality' and we buy many of those. Other than that we do little to save. Being in a rural area, there are few really good restaurants, therefore, we do not dine out as much as we did before we retired and moved. So we actually spend a little more on groceries. More experimental cooking with better cuts of meat, yet, our due to curtailed eating out, our overall food budget has been reduced.
If it is after 5:00 when I post I reserve the right to disavow anything I posted.
Rustic23 is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 09:28 AM   #7
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
Moemg's Avatar
Join Date: Jan 2007
Location: Sarasota,fl.
Posts: 9,471
I was spending just under $400 a month for two which I thought was great . That includes all three meals and snacks plus cleaning supplies . I clip coupons and plan my meals around what is on sale . Since I retired I have started going to a few different supermarkets just for their specials . That has lowered my food shopping budget to about $300 a month . I do cook healthy foods and no we are not eating beans and rice except occasionally with chicken . We usually have fish (salmon ,shrimp ) twice a week . Last week I made chicken marsala, seafood pasta, pot roast , barbecue chicken and stir fried pork . I actually was surprised that just making that change would result in savings but it has . I have also started stocking up when they have the buy one get one free items.
Moemg is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 09:47 AM   #8
Thinks s/he gets paid by the post
Join Date: Mar 2009
Location: Pittsburgh, PA suburbs
Posts: 1,768
I try to follow a healthy diet which believe it or not is a cost savings. I use small amounts of meat and seafood(think of it as a condiment) and lots of fresh veggies, fresh fruit and whole grains. I don't buy frozen dinners and convenience foods. I eat a lot of cereal. I shop frequently on my way home so I don't overbuy, hence less waste and spoilage. I eat peanut butter sandwiches or make a small roast and slice it for sandwiches as good cold cuts are not only pricey but also have sodium and preservatives. I don't buy cookies and candy and snack foods.
WhoDaresWins is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 09:59 AM   #9
Recycles dryer sheets
Join Date: Dec 2009
Location: Cleveland
Posts: 340
Sounds like your doing well. I spend $240 per month for just me.
skyvue is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 11:21 AM   #10
Thinks s/he gets paid by the post
Amethyst's Avatar
Join Date: Dec 2008
Posts: 4,564
You're doing well. We have spent $5,000 this year for 2 for groceries (food, plus everything else one buys at the grocery store or club -toilet paper, soap, aluminum foil, cleaning products). We shop specials, clip coupons, buy in bulk, and do all our own cooking and baking - eating out is a rarity. We do buy cheaper cuts of beef, because we rather enjoy fussing them up and making them tasty...but all our other food is high quality, topped off with the best cooking spices.
Alcoholic beverages are separate from this amount. They do not come from the grocery store or club.
If you understood everything I say, you'd be me ~ Miles Davis
'There is only one success to be able to spend your life in your own way. Christopher Morley.
Amethyst is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 11:33 AM   #11
Recycles dryer sheets
Join Date: May 2005
Posts: 436
We spend about $400 on groceries per month for 2, eating out most lunches during the week.
rmark is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 11:45 AM   #12
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
Join Date: Jun 2005
Posts: 7,662
You could eat out a lot more often.
You can eat less.
You can eat for free at Costco if you like their free samples around lunchtime.
You can reduce intake of expensive things like canned goods, frozen food, ice cream, soft drinks and salty snacks.

I've have a standard breakfast of cereal & milk and a standard lunch of homemade salads which cost about $20 a week for breakfasts and lunches. That leaves enough money to eat out almost every day of the week. If I spend $10 for a meal and eat only half of it, then eat the rest the next day, that is another $35 a week, so $55 a week in food with eating out every day.
LOL! is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 11:53 AM   #13
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
travelover's Avatar
Join Date: Mar 2007
Posts: 8,490
Agree that your costs are low now, but eating less meat is a healthy and cost saving idea. For me it was just a lifelong habit to plan a meal around meat, but now we eat meat only a few times a week. I don't miss it and it helps me keep my weight down.
Yes, I have achieved work / life balance.
travelover is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 12:03 PM   #14
Full time employment: Posting here.
Join Date: May 2008
Posts: 571
My budget has creeped up to $140/month+$10/month for loose tea. I think this is mostly due to pasta doubling in price over the past year or so.

Anyways, the reason my costs are so low, is that food simply costs less in some areas of the country than others, I shop at Meijer. 95%+ of what I buy is on sale, and I will usually buy the healthiest version of store brand (which isn't always the cheapest). I don't buy any store brand food that doesn't taste good obviously (orange juice/waffles). I never buy red meats, but chicken and wild caught fish is usually on sale, I bulk up on it if it is a particular type I like a lot. I eat rice/pasta a lot, usually 2 or 3 times a week. I make my own sauces, a week's worth of sauces costs 25 cents, and they are very good with the pasta/rice/chicken. I buy frozen vegetables, unshredded romaine lettuce, and melon. I go through a gallon of milk every 1.5 weeks and drink tea 2-4 times a day (citron green/oolong #18/jasmine/coconut black). I buy in bulk when possible, but rarely have useful coupons.

I only buy convenience food for work, and chalk that up as a work expense. I also very rarely eat out, unless it is for purely work related reasons. I don't like drinking alcohol except socially.

Not all frozen food is bad, just watch what it says on the back. There is a type of frozen store brand french fries I get that are pretty healthy (no salt, low fat). Most frozen vegetables are just fine as well. But, probably half the other stuff is bad, especially the pizza and frozen deserts. Some of the frozen dinner's are pretty ridiculous too, like hearty man meal or whatever it is called (150% of the fat+cholesterol+salt you are supposed to have, all in one meal!)
plex is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 12:23 PM   #15
Recycles dryer sheets
JacqJolie's Avatar
Join Date: May 2009
Posts: 159
I'm at $350/month for 3 of us - 44 y.o. female, a 9 y.o. and a 21 y.o. This also includes costs for a 100 pound dog and a cat and any kind of thing that is usually bought with groceries (paper products, cleaning supplies etc.) but does not include alcohol. Our eating out runs less than $100/month.

I found "The Tightwad Gazette" to be a really good resource for thinking about ways of saving on food costs. Particularly the notion of a price book. I don't keep an actual price book, but it's like counting calories, once you get the basics down to be able to track, you shouldn't have to keep the book anymore. (Plus I'm an accountant and numbers are fun.)
Here's a couple of sites that provide further explanation of price books:
Use a Grocery Price Book to Slash Your Food Spending * Get Rich Slowly
Creating Your Own Price Book:

I could get it down to $250/month pretty easily if the 9 y.o. was less fussy (doesn't eat bread)!

Generally though, I think that $4/day per person is reasonable as it works out to just over $1 per meal per person.
JacqJolie is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 12:26 PM   #16
Full time employment: Posting here.
Join Date: Feb 2008
Posts: 920
I think we're around $400 for two as well, but that's NOT including eating out which is mostly during lunch at work.

Biggest savings tip = on food porn day (when the newspaper has the weekly sales pages for all the local grocery stores) find any amazing deals on meat and throw in the freezer and use as needed. I mean throw the meat in the freezer, not the sales pages.

Also = farmers market type stores for fruits/veggies, here in Phoenix we have Sprouts.
tuixiu is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 12:34 PM   #17
Give me a museum and I'll fill it. (Picasso)
Give me a forum ...
bbbamI's Avatar
Join Date: Dec 2006
Location: Dallas 'burb
Posts: 8,968
How to save on groceries?

Don't take your husband to the store with you....
There's no need to complicate, our time is short..
bbbamI is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 12:35 PM   #18
Thinks s/he gets paid by the post
RunningBum's Avatar
Join Date: Jun 2007
Posts: 3,723
It's kind of a meaningless number unless we know whether you eat lunches out or in the cafeteria at work, grab Starbucks many mornings, eat dinner out a lot or pick up pizza or fast food, etc. Many people can save a lot of money by increasing their grocery bill, i.e., eating at home or brown bagging your lunch. I try not to go too cheap on groceries because I'm already saving by eating at home and feel if I reward myself I'll keep doing it.

I do watch for specials closely. If there's something I buy regularly and it's 25% off, why not buy a few if there's no freshness issue. If you can save 5% of your total bill over the year just by stocking up on specials, that's $240 on $400/month.

Cutting back on junk food helps too. Don't go to the grocery store when you're hungry, everything looks good and lots of things wind up in the cart that don't need to.
RunningBum is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 01:27 PM   #19
Thinks s/he gets paid by the post
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,323
I've saved gobs of money stocking up on sales, sales, sales. Luckily, where I am there are 3 good grocery stores pretty close (within a mile of each other). WalMart is a little out of the way, but not much. I shop WalMart for basics, and the other stores for sales. Just keep shopping sales and stock up, and pretty soon you have a cabinet filled with foods.
We don't buy much prepackaged/premade foods at all either, which really lowers your cost. This, to me, is your biggest expense to buy.
We do eat alot of fresh foods in fruits, tho, and veggies.

Probably spent $350 a month for 3, but one eats like a child would and two are good eaters. The $350 includes cleaning supplies and lunch supplies for one who takes their lunch to work.
Please consider adopting a rescue animal. So very many need a furr-ever home and someone to love them! And if we all spay/neuter our pets there won't be an overpopulation to put to death.
Orchidflower is offline   Reply With Quote
Old 12-13-2009, 01:33 PM   #20
Thinks s/he gets paid by the post
Join Date: May 2008
Posts: 1,963
I started buying produce at local produce stores instead of buying them at supermarkets. Vegetables and fruit are really expensive at supermarkets although a couple of items may be on sale, but their sale prices are still higher than at my local produce stores.

Just yesterday, I bought yellow onions ($.24/lb), two medium size celery heads bunched up ($.49). a huge bag of romaine lettuce hearts (total of 6 hearts) for $3.99, $.39/lb for small navel oranges.

I usually pay around $.69/lb for yellow onions, celery heads about $1-$1.50, 3 romaine lettuce heads for $4.99 at supermarkets here, so the produce store prices are much better and usually more fresh.

tmm99 is online now   Reply With Quote

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discover 5% Bonus~Groceries/restaurants etc mickeyd FIRE and Money 17 12-01-2009 06:33 PM
Do you get free groceries? Orchidflower Other topics 24 02-04-2008 10:06 PM
Beyond Buttermilk: A week's groceries around the world tangomonster Other topics 11 06-09-2007 08:49 AM
How Much Do YOU Save? bbuzzard FIRE and Money 17 01-06-2006 04:18 PM
Groceries haha FIRE and Money 44 07-18-2004 05:59 AM


All times are GMT -6. The time now is 06:36 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.